- Klasztoru o.o. Karmelitów Bosych – Sanktuarium Św. Józefa
- Kościoła p.w. św. Piotra Apostoła
Mogą Państwo razem z nami uczestniczyć w wycieczce wspomnień „Z życia Karola Wojtyły”. Jest ona skierowana do dzieci i młodzieży, ale również do osób dorosłych. Trasa obejmuje wszystkie miejsca w Wadowicach związane z życiem Karola Wojtyły. Mijając wszystkie te miejsca muzyczna oprawa przestawi wam ciekawe fakty i anegdoty dotyczące życia Ojca Świętego. W czasie wycieczki ciuchcią mają Państwo możliwość zwiedzenia Klasztoru o.o. Karmelitów Bosych – Sanktuarium Św. Józefa i Kościoła p.w. św. Piotra Apostoła (po około 15min.).
Wycieczka ta to idealny sposób na zapoznanie się z ważniejszymi miejscami w Wadowicach, które odegrały w życiu Ojca Świętego ogromną rolę, jest ciekawym rozwiązaniem na upamiętnienie historii życia Jana Pawła II. To połączenie edukacji i przyjemności.
Wycieczka trwa 60-70. Termin wycieczki i godzina do ustalenia: 604 580 616 , 530 740 323.
Przystanek Wadowice – parking przy ulicy Emilii i Karola Wojtyłów (za Bazyliką na Rynku)
Przystanek Wadowice – parking przy ulicy Emilii i Karola Wojtyłów (za Bazyliką na Rynku)
Naprzeciwko dawnego, oryginalnego wejścia do Domu Rodzinnego Jana Pawła II, znajduje się jeden z najstarszych budynków w Wadowicach pochodzący z początku XIX wieku. W Muzeum Miejskim można oglądać multimedialną wystawę pt. „Wadowice. Miasto, w którym wszystko się zaczęło” opowiadająca o historii miasta i życiu codziennym w okresie międzywojennym czyli w czasach przypadających na dzieciństwo i młodość Karola Wojtyły. Stanowi nowatorskie połączenie archiwalnych fotografii, dokumentów, eksponatów z multimedialnymi środkami przekazu.
Tutaj Karol Wojtyła przyjął chrzest i przystąpił do I Komunii Świętej. Podczas swych pielgrzymek do Wadowic trzykrotnie odwiedził swój parafialny kościół. W roku 1999 ukoronował obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 15 maja 2011 roku Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz przekazał relikwie: krew Jana Pawła II w specjalnym relikwiarzu - złotej monstrancji z herbem poprzedniego papieża, które odtąd znajdować się będą w specjalnej papieskiej kaplicy.
1 września 1935 r. aktu poświęcenia dokonał metropolita krakowski ks. arcybiskup książę Adam Stefan Sapieha. W uroczystości brało udział miejscowe duchowieństwo z ks. Leonardem Prochownikiem na czele, bractwa i stowarzyszenia katolickie oraz licznie zebrani wadowiczanie. Dom Katolicki stał się szybko nowym ośrodkiem życia kulturalnego w mieście. Jego gospodarze wraz z rozwijającym się miejscowym środowiskiem artystycznym wykorzystali możliwości sceniczne. Począwszy od 1936 r. wystawiano tutaj sztuki teatralne pod kierownictwem nauczyciela gimnazjalnego ks. infułata dra Edwarda Zachera. W tym okresie Karol Wojtyła zadebiutował jako współreżyser przedstawienia Nie-Boskiej Komedii w której grał jedną z głównych ról - Hrabiego Henryka.
Budynek magistratu powstał w 1846 roku. W swej historii mieściły się w nim urzędy: władz miejskich i powiatowych oraz szkoły obwodowa i powszechna. W okresie po II Wojnie Światowej w latach 1945-1990 mieściły się tutaj terenowe organy władzy ludowej. Od 27 maja 1990 roku budynek jest siedzibą burmistrza i rady gminy. Od 1875 roku część pomieszczeń Magistratu zajmowała Szkoła Obwodowa. Później w okresie międzywojennym 7-letnia Szkoła Powszechna Męska. W latach 1926-1930 uczniem tej szkoły był Karol Wojtyła. Będąc w szkole 13 kwietnia 1929 roku otrzymał tragiczną wiadomość o śmierci matki Emilii.
Pierwotny kształt rynku pochodził z XIV wieku. W owym czasie miał kształt kwadratu o wymiarach 1,5 x1,5 sznura ok 70 x 70m. Karol Wojtyła codziennie podążał przez rynek do szkoły powszechnej, później do gimnazjum. Przy rynku mieszkali Jego koledzy. Na rynku spotykał się z wadowiczanami podczas pielgrzymek do Ziemi Ojczystej.
Dom zbudowano w pierwszej połowie XIX wieku. Znajduje się na Palcu Jana Pawła II. Aktualnie jest to siedziba jednego z banków. W 1936 roku wynajął lokal wiedeński cukiernik przybyły do Wadowic z Brzeska – Karol Hagenhuber. Przywiózł on ze sobą recepturę produkcji kremówek zaczerpniętą od najlepszych mistrzów z Wiednia. Kremówka – nowy przysmak bardzo szybko zyskał uznanie miejscowych smakoszy. Cukiernia istniała do 1945 roku.
Wadowickie gimnazjum powstało w 1866 roku jako gimnazjum klasyczne. Program nauczania obejmował m.in. język polski, język łaciński, język niemiecki. W swoich dziejach miało wielu wybitnych uczniów i absolwentów. Do gimnazjum przez osiem lat uczęszczał Karol Wojtyła. Był wyjątkowym uczniem, miał prawie same piątki na półrocze i na koniec roku.
Klasztor i kościół zbudowano w latach 1897-1899. W Ołtarzu Głównym znajduje się obraz św. Józefa, po bokach figury św. Jana od Krzyża i św. Teresy z Avila. Obraz św. Józefa przyozdobiono papieskim pierścieniem Jana Pawła II, który otrzymał podczas pierwszej pielgrzymki do Meksyku. Od 2004 roku kościół karmelitów nosi tytuł Sanktuarium Św. Józefa. Karol Wojtyła wraz z ojcem często chodził do tego kościoła, zwłaszcza do spowiedzi. W obrazie w głównym ołtarzu znajduje się Pierścień Papieski przekazany w 2003 roku przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W kościele umieszczono także szkaplerz Jana Pawła II oraz relikwie św. Rafała Kalinowskiego i bł. Alfonsa Marii Mazurka.
Budynek z I połowy XIX wieku., typowy zabytek budownictwa militarnego byłego zaboru austriackiego. Koszary wzniesiono na bazie kwadratu, z wewnętrznym dziedzińcem. Pierwotnie był siedzibą 56 Pułku Piechoty przemianowanego po I Wojnie Światowej na 12 Pułk Piechoty „Ziemi Wadowickiej”. Tutaj służył ojciec Papieża. Jan Paweł II wspominał m.in. orkiestrę 12 Pułku Piechoty grającą podczas uroczystości patriotycznych na wadowickim rynku.
Do Wadowic Siostry Nazaretanki przybyły w 1896 roku. Obecny budynek powstał w 1905 roku. W historii Domu siostry prowadziły m.in. szkołę krawiecką dla dziewcząt, ochronkę dla dzieci, do której chodził mały Lolek po śmierci matki Emilii. Obecnie Siostry Nazaretanki prowadzą Dom Pomocy Społecznej, opiekują się wadowickimi kościołami oraz jak nakazuje tradycja zajmują się dziećmi w ochronce.
Gniazdo "Sokoła" powstało w Wadowicach w 1877 roku. Pierwotny budynek Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" zbudowano w 1889 roku. Wewnątrz mieściła się między innymi obszerna sala teatralna. W okresie II Wojny Światowej mieścił się wewnątrz hitlerowski magazyn. Karol Wojtyła brał tu udział w przedstawieniach teatralnych jako aktor i współreżyser. W 1999 roku podczas spotkania z wiernymi cytował fragmenty Antygony wystawianej na tutejszej scenie. Obecnie budynek jest siedzibą Wadowickiego Centrum Kultury, kina, sceny teatralnej na której obywają się liczne przedstawienia.